[slideshow_deploy id=’153′]
The following degrees were awarded:
Doctor of Philosophy in Music Education
Chris Edward Haire
Morgan Christine Soja
Robin Whitener Wilkins
Doctor of Musical Arts in Performance
Justin Matthew Bunting
Mark James Cramer
Benjamin Laurence Crouch +
Elizabeth Ann Doebler •
Andre Charles Duvall •
Timothy Lee Ellison
Samee Griffith
Jennifer Wright Corbell Hough •
Jourdan Laine Howell •
Aaron Ronald Jackson •
Wei Jiao •
Lamon Bennett Lawhorn
Bridget Maureen Moriarty
Caroline Christine Oliveira
Janet Watson Phillips
Laura Dangerfield Stevens •
Phillip Reed Sullivan •
David Nathaniel Vance
Jason Neal Wallace
Nana Faith Wolfe
Justin Kendall Worley •
Master of Music in Music Education
Jovan M. Adams *
Jessica Margaret Alvarez *
Megan Dianne Black *
Ming Chen •
Kristen Greer Durrell *
Lisa Gattuso +
Nadia Marie Elizabeth Harper •
Laura Kathryn Hicken *
Rebecca Leigh Marsh
Kaylie Elizabeth Morgan
Jonathan M. Parnell +
Jonathan Matthew Walters +
Sarah Lauren White +
Angelica Heilman Woodson +
Master of Music in Composition
Wei Dai +
Anna Lisa Meadors
Master of Music in Music Theory
Jonathan Michael Patterson •
Steven Carlton Rahn
Keri Rollins Truhe
Master of Music in Performance
Kwami R. Barnett
Catherine Rich Box
Michael Bretton
Laura Catherine Buff
Graham Colbert Dart
Jerry Mack Davis
Kenneth Michael Davis
Leigh Ellyn Dixon
Jacob Andrew Goforth
Derek Michael Gracey *
Richard Leon Hodges
Shih-Han Hsieh
Sarah Joan Johnson
Jacob Alexander Kato
Brannon Vincent Kling
Elizabeth Susan Leddy +
Adrienne Kay Leggett
Heather Ann Lofdahl
Kelsey Bova Paquin
Therese Anne Pircon
Taya Francoise Ricker *
Emily Elizabeth Russ
Hannah Marie Senft
Elliott Thomas Stanger
Catherine Ann Swiney
Jordan Elizabeth Winslow *
Sarah J. Zielinski •
Post Masters Certificate in Music Theory Pedagogy
Caroline C. Oliveira
Post Baccalaureate Certificate in Jazz Studies
Taya Francoise Ricker *
David Nathaniel Vance
Jonathan Lloyd Wiseman
Post Baccalaureate Certificate in Music Education
Amanda Kristine Mitchell +
Post Baccalaureate Certificate in Music Theory Pedagogy
Justin Matthew Bunting
Post Baccalaureate Certificate in Musicology
Graham Colbert Dart
Catherine Ann Swiney *
Master of Fine Arts in Dance, Choreography
Emily Elizabeth Aiken
Raina Michelle Cephas, Kristina Larson Choreography Award
Michael Daniel Lee, Graduate School Summer Research Assistantship, Kristina Larson Choreography Award, Women and Gender Studies Cone Special Projects Grant
Dan Mao •
Stephany Ann Rayburn, Kristina Larson Choreography Award
Courtney Lucille White, Kristina Larson Choreography Award
Lingyuan Zhao
Master of Arts in Dance Education
Ilana F. Burger
Jessica Leigh Cadby
Jennifer Renee Cheek
Stacey Lyn Enyart
Cynthia Dawn Jones
Leslie Kathlena Parrin
Erica Christine Locke Seninsky
Miranda Christine Wickett
Master of Arts in Dance, Theories and Practices
Samantha Rose Coran *
Sarah Jeanette Dove
Alyssa McNeil Haney, Graduate Dean’s Award
Master of Education in Theatre Education
Justin Matthew Bulla •
Bachelor of Fine Arts in Dance
Caitrin Murphy Bellavance
Brooke Elizabeth Brown •
Kelly Craig +
Paige Anna DeRosa •
Taylor Danielle Harrison, with K-12 licensure, minor in Entrepreneurship, cum laude •
Kaci Lee Hedgecock, Full University Honors, magna cum laude
Kasey Caroline Howe, cum laude
Samantha Lombardo, cum laude •
Emily Marie Luedtke, summa cum laude
Meghan McHone, minor in Film & Television Studies +
Daivonya Adelaide Reddick-Simmons, cum laude
Matthew Thomas Rock •
Devonte Jerome Wells •
Bachelor of Arts in Dance
Shelby Anne Beane, magna cum laude *
Adrienne Nicholle De Prima, minor in Human Development & Family Studies, Delta Chi Xi, Blue Dynasty Dance Team
Elizabeth Virginia Noelia Haller Contreras
Whitney Renee Hickman +
Cassandra Hlong, minor in Drama, magna cum laude *
Valencia Diamonique Lipscomb +
Amber Lynn Owens, minors in Drama and Sociology, magna cum laude
Lauren Katherine Parker, with K-12 licensure
Samantha Faye Wathen, also major in Psychology, minor in Spanish, summa cum laude •
Lila Rose Weinstein, minor in Retail & Consumer Studies, cum laude •
Bachelor of Fine Arts in Acting
Tyler Davis Barnhardt
Lindsey Brooke Bradley
Skyler Isaiah Brown •
Ashlei Sharpe Chestnut
Alexander James Cioffi
Emily Amanda Gardenhire, minor in Dance, summa cum laude
Laura Josephine Gregory, cum laude
Maximilian Kenneth Hanau Schaumburg
DeAndre’ Stephone Hicks, Faculty Achievement Award in Performance
Jeremy Adams Kuhn
Carolyn Margaret Christine Laws •
John Alexander Merrill
Chloe Elizabeth Oliver, magna cum laude
Desiree M. Pinol, Faculty Academic Achievement Award, summa cum laude
Michael John Shapiro
Kendra Shanae Woodfolk, minor in African American Studies •
Bachelor of Fine Arts in Design and Theatre Technology
Anna Kate Chambers
Austin Elizabeth Dennis •
Erika Joy Jones
Nicole Debra Long, minor in History, magna cum laude
Michael Trent Pcenicni, Faculty Achievement Award in Opera
Bachelor of Fine Arts in Technical Production
Elizabeth Bailey Anderson, cum laude
Anna Elizabeth Geer •
Troy Joesph Morelli
Savannah Rae Relos, Full University Honors, Faculty Achievement Award in Technical Theatre, cum laude
Adam Joseph Schoonmaker, Disciplinary Honors in Theatre, Faculty Achievement Award in Design, magna cum laude
Sarah Selena Wurz •
Bachelor of Fine Arts in Theatre Education
Kamilah E’leigh Bush, Faculty Achievement Award in Theatre Education
Emma Blythe Crumpler, cum laude
Ella Margaret Moore
Stephen Douglas Sharp, minor in Political Science
Jacob Snyder Timmons, cum laude
Mandy Colleen Wagoner
Bachelor of Arts in Drama
Kevin Joseph Black *
Yasten Monique Burton, minor in Sociology
Brittany Cannino +
Jordan Carole Cranford, minor in Russian, magna cum laude
Mason Elijah Cress, minor in Russian •
Dylan James Derby, minor in English
Bradley Thomas Egan, cum laude
Lydia Marsha Folckomer, minor in Spanish, magna cum laude •
Daniel Tyler Gardner, minors in English and Classical Studies
Ashley Wayne Grantham
Benjamin Levi Griffith, magna cum laude
Kaylee Renee Hibbard, minors in Religious Studies and ASL/Deaf Studies, Faculty Achievement Award, magna cum laude
Joshua B. Hinkle, minor in English
Erin Suzanne Johnson
Gabrielle Marie Lipovan, minor in Media Studies
Elizabeth Ashley Livengood
Anna Kay Lowe, minor in Business *
Carole S. McConnell, magna cum laude
Jacob Michael Peller
Daniel Perrotta •
Chelsea Joy Robinson, minor in Media Studies
Elura Nan Rogers
Matthew Joseph Sara +
Shandi Victoria Sturgill, minor in Media Studies, cum laude
NaTasha Renee Thompson
Martin Dominik Tylicki
Jenna N. Williams •
Caitlin Taylor Wood
Bachelor of Music in Music Education
Rosalee Ann Bailey, cum laude
Matthew Travis Bishop, Jr.
John Henry Bunck
Gary Lee Burgess II
Daniel Christopher Collins
Benjamin Harding Constantinides, cum laude •
Taylor Martin Darland
Chelsea Elizabeth Davis
Christopher S. Dial, also major in Performance
Caitlyn Garner, cum laude
Lucas Nunes Gianini, also major in Performance, Barbara Bair Award, summa cum laude
Erin Nicole Haley
Kathleen Jackson-Adams, minor in Psychology, cum laude
Jordan Christopher Jones
Michael Alexander Lemons, minor in Classical Studies
Meredith Marie Mormann, Thomas J. Stone Award, magna cum laude
Tiffany Catherine-Lee Myers
Patrick Ryan O’Neal
Megan Elizabeth Raisner, summa cum laude
Aaron John Reed
Wesley Thomas Richardson
Holly Bugg Riley, Full University Honors, summa cum laude
Deena Alexis Rizkalla, summa cum laude •
Hannah Lee Schwendiman, magna cum laude
Eun-Ju Seo, summa cum laude
Adam Craig Singer #
John Tyler Spaulding •
Damian Alexandre Wilder, cum laude
Bachelor of Music in Performance
Robert Frank Bednar, II
Allison Marie Bishop
Christopher Michael Bittner
Holly Dee Curtis
Christopher S. Dial, also major in Music Education
Kaitlyn Christine Dunn, also BA in Music
MacKenzie Erin Ellis *
Lucas Nunes Gianini, also major in Music Education, Barbara Bair Award, summa cum laude
Amanda Marie Girelli, summa cum laude
Nathaniel Conner Goldsmith, also major in Composition, magna cum laude
Deon’te Lacoye Goodman *
Aaron Bennett Gross, summa cum laude
Melvin Lamont Holland, Jr.
Alexander L. Johnson
Gretchen Stroud Krupp, magna cum laude
David Colin Lezcano, cum laude
Thomas H. Linger, magna cum laude
Lydia Katherine Pion, cum laude
Charlton Alexander Provatas
Lauren Elizabeth Seay, summa cum laude
James Dixon Smidt
Nocoa Mcgee Spencer, cum laude
Rachel Brittain Summers, minor in Spanish, Presser Fellow, Full University Honors, summa cum laude
David Gamble Sykes, also major in Mathematics, cum laude
Galen Robert Walter Chan Tim
Taylor Nicole Trail, minor in Entrepreneurship
Bachelor of Arts in Music
Kimberly Margaret Alden
Doyoung An, cum laude
Ryan LeRoy Chavis
Adia Iyana Chue *
Kyle Bradley Decker, minor in Computer Science, summa cum laude
Kaitlyn Christine Dunn, also major in Performance
LaBreta P. Johnson
Michael Robert Karkoski, minor in Entrepreneurship
Robert Matthew Lowery *
Stewart Allen McLemore
Jeong-Hyun Moon, cum laude
Harrison T. Mullins
Socrates Razo
Liam Christopher Scott, minor in Computer Science
Zachary Weston Smith, minor in Spanish
Damon Cody Wardlaw
Andrea Renee Waters, minor in Peace & Conflict Studies *
Daniel Monroe Wolff, also major in Physics
PLEASE NOTE: All degree awards and designations are accurate as of May 5, 2015.
* August, 2015
• December, 2014
+ August, 2014